Polska Parafia Gießen
Polska Parafia Gießen
Polska Parafia w Gießen
Polska Parafia w Gießen

Historia Parafii

Księża pracujący na terenie ośrodka duszpasterskiego w Giessen

O. SKOWRONEK, PIOTR SJ

X. Skowronek
Urodzony 06.03. 1940 r. w Gliwicach, Wyświęcony 17.06.1968 r. w Warszawie. W lipcu 1986 r. przybył do Gießen, gdzie pracował jako wikariusz w niemieckiej parafii św. Alberta, a jednocześnie rozpoczął duszpasterstwo w języku polskim. W 1996 r. wrócił do Polski. Zmarł 7 września 2005 r. w Bytomiu. Pochowany w Bytomiu na cmentarzu Mater Dolorosa. 

 

 

 

 

 

 

Ks. KOCOŃ, Andrzej

X. KoconUrodzony 13.05.1951 r. w miejscowości Cisiec. Wyświęcony 23 maja 1976 r. w Krakowie. W 1989 r. rozpoczął pracę duszpasterską w Niemczech. Od 1.02.1996 r. pracował jako vic. par. w niemieckiej parafii św. Alberta w Gießen i jednocześnie swoją troską duszpasterską objął polskojęzycznych wiernych z Gießen i okolic. Zmarł 09.01.2005 r. Pochowany na cmentarzu w Ambergu.

 

 

 

 

 

 

 

Ks. BANACH, Bogusław

Urodzony 22.09.1970 r. w Lipnicy Murowanej, diecezja tarnowska. Wyświęcony 03.06.1995 r. w Tarnowie. Do Niemiec przybył w roku 1997. Pracował jako wikariusz w Polskiej Misji Katolickiej w Mainz (Moguncja). 01.03.2005 został mianowany vic. par. w parafii św. Alberta w Gießen i powierzono mu duszpasterstwo polskojęzyczne.

 

 

 

 

 

 

 

Ks. MICHALIK, Tadeusz

Urodzony 16.08.1971 w Grybowie. Rodzinna parafia Ptaszkowa – diecezja tarnowska. 1992 matura w Technikum Elektrycznym w Nowym Sączu. 1992 – 1998 studia filozoficzno teologiczne w Wyższy Seminarium Duchownym w Tarnowie.   Święcenia kapłańskie - 30.maja 1998. Jako wikariusz pracował w 1998 – 2001w parafii Trójcy Świetej w  Okocimiu; 2001- 2004 w parafii Ducha Świętego w Sufczynie; od  1 września 2004 posługa w diecezji mogunckiej w Niemczech: 2004 – 2006 w parafii Libfrauen Gemeinde w Darmmstadt, 2006 -2008 wikariusz w Polskiej Misji Katolickiej w Offenbach nad Menem. Od 1 października 2008 proboszcz Polskiego Ośrodka Duszpasterskiego w Giessen.

 

 

 

Ks. BADYLA, Tomasz

Urodzony 28.07.1973 r. w Pasierbcu, diecezja tarnowska. Wyświęcony 26.05.2001 r. w Tarnowie. Do Niemiec przybył w roku 2005. Pracował jako wikariusz w Polskiej Misji Katolickiej w Mainz (Moguncja). Od 01.10.2008 r. wikariusz w Polskiej Misji Katolickiej w Offenbach nad Menem. 01.03.2014 r. został mianowany Proboszczem Polskiego Ośrodka Duszpasterskiego w Gießen i vic. par. w parafii św. Alberta w Gießen.

 

W dniu 5.01.2015 zginął w tragicznym wypadku samochodowym proboszcz naszej

Polskiej Parafii Ksiądz Tomasz Badyla.

 

 

 Księża pracujący w obozach i kapelani Polskich Kompanii Wartowniczych:

 

  • Ks. KABZIŃSKI Jan – Urodzony 26.08.1915 r. w Piotrkowie, diecezja łódzka. Wyświęcony 21.08.1938 r. Aresztowany 06.10.1941 r. przebywał w obozie koncentracyjnym w Dachau. Po wyzwoleniu z obozu - od 04.07.1945 r - pracował w Gießen (Bergkaserne). W listopadzie 1945 r. wyjechał do Polski.
     
  • Ks. KOBIERSKI Bolesław – Urodzony 16.09.1907 r. w Skulsku, archidiecezja częstochowska. Wyświęcony 27.09.1936 r. Aresztowany 06.10.1941 r. Po oswobodzeniu, od 07.08.1945 r. pracował w Gießen. W listopadzie 1945 r. wrócił do Polski.
     
  • Ks. NOWACKI Franciszek – Urodzony 23.06.1906 r. w Łodzi. Ksiądz diecezji włocławskiej. Od 07.08.1945 r. pracował w Gießen. W 1945 r. powrócił do Polski.
     
  • Ks. OLSZYŃSKI Mieczysław - Urodzony 06.11.1913 r. w Miechodowie, archidiecezja łódzka. Więzień obozu w Dachau do 29.04.1945. Po oswobodzeniu pracował w Gießen-Verdun.
     
  • Ks. FLISIAK Stefan – Urodzony 05.09.1907 r. w Sługocinie, diecezja włocławska. Wyświęcony 19.06.1932 r. Aresztowany 02.07.1941 r. Przebywał w obozach koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau. Po oswobodzeniu pracował w Ulm i Mannheim-Küfertat. 07.12.1945 r. został kapelanem Polskich Kompanii Wartowniczych w Gießen. W roku 1949 wyjechał (prawdopodobnie) do USA.
     
  • Ks. STAWECKI Edmund – Urodzony 10.10.1908 r. w Moszczynie, diecezja poznańska. Wyświęcony 15.06.1935 r. Przebywał w obozach koncentracyjnych w Dachau i Gusen/Linz. Pracował w ośrodkach w Gießen (rok 1950) i w Landstuhl/Pfalz.
     
  • O. ŻACZKOWSKI-DULIK, Edmund (o. Inocenty OFM) – Urodzony 01.07.1891 r. we Lwowie. Wstąpił do Zakonu Ojców Franciszkanów. W 1914 r. wyświęcony w Krakowie. Był więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau. Po oswobodzeniu od 20.11.1945 objął obowiązki kapelana w Kompaniach Wartowniczych przy Armii Amerykańskiej. Pracował w München, Gießen (1951 r.), Kaiserslautern-Miesau, Pirmasens/Pfalz. Zmarł 14.12.1958 r. Pochowany jest na cmentarzu miejskim w Kaiserslautern.

Poradnictwo Rodzinne

Bóg stworzył małżeǹstwo jako związek jednego mężczyzny i jednej kobiety, oraz jako związek nierozerwalny.

 

...czytaj dalej

Poradnia dla seniorów

BeKo jest centralnym punktem udzielającym porad dla seniorów z miasta i powiatu Gießen.

 

...czytaj dalej

Kontakt w języku polskim

Druckversion Druckversion | Sitemap
© Polska Parafia Gießen 2015